
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Resistance | 70 mΩ |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 0.88 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Type | USB Switch |
| Interface | On/Off |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Output Current | 500 mA |
| Operating Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
| Output Type | N-Channel |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Turn-On Delay Time | 3 ms |
| Turn-Off Delay Time | 10 ms |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 2 |
| Nominal Supply Current | 50 µA |
| Nominal Input Voltage | 5.5 V |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Over Temperature, UVLO |
| On Resistance (RON) | 135 mΩ |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Current Limit | 1 A |
Stock: 140
Distributors
pcbx
Unit Price$1.14758
Ext.Price$1.14758
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.14758 | $1.14758 |
| 10 | $1.01414 | $10.14140 |
| 25 | $0.95870 | $23.96750 |
| 50 | $0.90629 | $45.31450 |
| 100 | $0.85674 | $85.67400 |
| 300 | $0.80990 | $242.97000 |
| 500 | $0.76562 | $382.81000 |
| 1000 | $0.74612 | $746.12000 |
